Section V Boys' Basketball 
UNOFFICIAL Records and Seeding Points Report
2017-2018 Season
12/10/2017
Class AA Schools
Team League Class Record Points Average
1 Fairport MN1 AA 3-0 15 5.000
2 Rush-Henrietta MN1 AA 2-0 10 5.000
3 Gates-Chili MN1 AA 2-0 9 4.500
4 Webster-Thomas MN2 AA 2-0 8 4.000
5 Uprep IND AA 3-3 -4 -0.667
6 Edison Tech RCAC AA 1-1 -2 -1.000
7 Churchville-Chili MN2 AA 1-2 -7 -2.333
8 Aquinas IND AA 1-2 -8 -2.667
9 Bishop Kearney IND AA 1-2 -8 -2.667
10 Webster-Schroeder MN2 AA 1-3 -12 -3.000
11 Hilton MN1 AA 0-2 -10 -5.000
12 Victor MN1 AA 0-3 -15 -5.000
13 Penfield MN1 AA 0-3 -16 -5.333
14 McQuaid RCAC AA 0-2 -11 -5.500
Class A1 Schools
Team League Class Record Points Average
1 Greece-Athena MN3 A1 3-0 16 5.333
2 Pittsford-Sutherland MN3 A1 3-0 15 5.000
3 Irondequoit MN2 A1 1-0 5 5.000
4 Pittsford-Mendon MN3 A1 1-0 5 5.000
5 Eastridge MN4 A1 3-1 11 2.750
6 Canandaigua MN1 A1 3-1 10 2.500
7 Spencerport MN2 A1 1-1 1 0.500
8 Brockport MN3 A1 1-2 -5 -1.667
9 Brighton MN3 A1 1-3 -10 -2.500
10 Greece-Arcadia MN2 A1 0-3 -15 -5.000
11 Franklin RCAC A1 0-4 -20 -5.000
Class A2 Schools
Team League Class Record Points Average
1 Leadership Academy RCAC A2 2-0 11 5.500
2 Batavia MN4 A2 1-0 5 5.000
3 Monroe RCAC A2 3-1 13 3.250
4 Wayne FLE A2 2-1 5 1.667
5 SOTA RCAC A2 3-1 4 1.000
6 Wilson-Magnet RCAC A2 2-1 3 1.000
7 Honeoye Falls-Lima MN4 A2 1-1 -1 -0.500
8 Geneva FLE A2 2-2 -6 -1.500
9 NE Douglas RCAC A2 1-2 -5 -1.667
10 Vertus IND A2 1-4 -18 -3.600
11 East RCAC A2 0-4 -20 -5.000
Class B Schools
Team League Class Record Points Average
1 Penn Yan FLE B 3-0 15 5.000
2 Greece-Odyssey MN4 B 2-0 9 4.500
3 Mynderse FLE B 3-0 13 4.333
4 Wellsville IND B 3-1 7 1.750
5 World of Inquiry RCAC B 2-1 5 1.667
6 Midlakes FLE B 2-1 4 1.333
7 Livonia LIV1 B 2-1 3 1.000
8 Bath-Haverling LIV1 B 2-1 1 0.333
9 Palmyra-Macedon FLE B 2-2 0 0.000
10 Hornell LIV1 B 2-2 -1 -0.250
11 Wayland-Cohocton LIV1 B 2-3 -8 -1.600
12 Dansville LIV1 B 1-2 -7 -2.333
13 Greece-Olympia MN4 B 0-2 -7 -3.500
14 Newark  FLE B 0-4 -16 -4.000
15 Attica GR1 B 0-2 -11 -5.500
16 Waterloo FLE B 0-3 -17 -5.667
Class C1 Schools
Team League Class Record Points Average
1 Northstar Christian IND C1 3-0 18 6.000
2 Pembroke GR1 C1 3-0 18 6.000
3 LeRoy LIV2 C1 3-0 17 5.667
4 East Rochester W C1 2-0 10 5.000
5 Addison ST C1 1-0 4 4.000
6 Marcus Whitman FLW C1 2-1 4 1.333
7 Gananda W C1 2-2 2 0.500
8 North Rose-Wolcott W C1 1-1 0 0.000
9 Avon LIV2 C1 1-2 -2 -0.667
10 Early College RCAC C1 1-2 -3 -1.000
11 Canisteo-Greenwood ST C1 2-3 -9 -1.800
12 Letchworth LIV2 C1 1-3 -9 -2.250
13 Red Creek W C1 1-3 -9 -2.250
14 Byron-Bergen GR1 C1 1-3 -12 -3.000
15 Sodus W C1 0-1 -5 -5.000
16 Williamson W C1 0-2 -10 -5.000
17 Holley GR1 C1 0-3 -16 -5.333
Class C2 Schools
Team League Class Record Points Average
1 Caledonia-Mumford LIV2 C2 2-0 11 5.500
2 Oakfield-Alabama GR1 C2 2-0 11 5.500
3 Lyons W C2 3-1 13 3.250
4 Warsaw LIV2 C2 4-1 14 2.800
5 Perry LIV3 C2 2-1 7 2.333
6 C.G. Finney IND C2 3-1 9 2.250
7 Cuba-Rushford AL C2 3-1 9 2.250
8 Alexander GR1 C2 2-1 5 1.667
9 Marion W C2 2-1 4 1.333
10 Bloomfield FLW C2 1-1 -1 -0.500
11 South Seneca FLW C2 1-1 -1 -0.500
12 Rochester Prep IND C2 1-2 -6 -2.000
13 Red Jacket FLW C2 1-3 -11 -2.750
14 Campbell-Savona ST C2 1-5 -22 -3.667
15 Rochester Academy IND C2 0-2 -8 -4.000
16 Geneseo LIV3 C2 0-3 -12 -4.000
17 Keshequa LIV3 C2 0-3 -15 -5.000
Class D1 Schools
Team League Class Record Points Average
1 Clyde-Savannah W D1 2-0 12 6.000
2 Notre Dame-Batavia GR2 D1 2-0 10 5.000
3 HAC W D1 4-1 17 3.400
4 Naples FLW D1 2-1 9 3.000
5 Jasper-Troupsburg ST D1 2-1 6 2.000
6 Bolivar-Richburg AL D1 2-2 3 0.750
7 Mt Morris LIV3 D1 2-2 3 0.750
8 Pavilion LIV3 D1 2-2 3 0.750
9 Dundee FLW D1 2-2 2 0.500
10 Honeoye FLW D1 2-2 1 0.250
11 Kendall GR2 D1 1-1 0 0.000
12 Lyndonville GR2 D1 1-2 -1 -0.333
13 Genesee Valley AL D1 1-2 -2 -0.667
14 York LIV3 D1 1-2 -2 -0.667
15 Alfred-Almond ST D1 1-5 -20 -3.333
16 Wheatland-Chili GR2 D1 0-2 -8 -4.000
17 Fillmore AL D1 0-2 -10 -5.000
Class D2 Schools
Team League Class Record Points Average
1 Prattsburgh ST D2 2-0 11 5.500
2 Belfast AL D2 1-0 5 5.000
3 Avoca ST D2 4-1 17 3.400
4 Elba GR2 D2 2-1 8 2.667
5 Andover AL D2 2-1 5 1.667
6 Scio AL D2 2-1 5 1.667
7 Hammondsport ST D2 3-2 6 1.200
8 Bradford ST D2 2-2 0 0.000
9 Whitesville AL D2 2-2 0 0.000
10 Lima-Christian IND D2 1-2 -2 -0.667
11 Romulus FLW D2 1-2 -3 -1.000
12 Houghton AL D2 1-2 -5 -1.667
13 Arkport-Canaseraga ST D2 0-3 -13 -4.333
14 Friendship AL D2 0-2 -10 -5.000
15 Hinsdale AL D2 0-2 -10 -5.000